592467-2020 - ResultatSverige-NORRKÖPING: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem (DIS) avseende byggentreprenader
Referensnummer: Unr 10/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
DIS-avtalet avser byggentreprenader som förekommer utanför våra befintliga avtal inom Våtrum, Byggservice, ROT och Nyproduktion.
Exempel på byggentreprenader i DIS:et kan vara varierande renoveringar avseende del av byggnad i fastighet, fasadåtgärder, takrenoveringar, fönsterbyten.
Detaljerad omfattning gällande varje specifikt uppdrag kommer framgå av respektive specifik upphandling, se handling 7.2 Mall specifik upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261900 Reparation och underhåll av tak, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45421130 Montering av dörrar och fönster, 45443000 Fasadarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen