592539-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Miljötjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koldioxidreducerande åtgärder med tillhörande tjänster
Referensnummer: 22/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar koldioxidreducerande åtgärder med tillhörande tjänster och är uppdelad i fem olika kategorier:
A) Analys & beräkning av verksamheters eller produkters påverkan
B) Målsättning & strategi för att reducera verksamheters eller produkters påverkan
C) Stöd avseende finansiering i traditionella klimatkompensationsprojekt
D) Stöd avseende finansiering i innovativa permanenta koldioxidinfångningsprojekt
E) Kommunikation & redovisning av verksamheters eller produkters påverkan
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt, 90712000 Miljöplanering, 90713000 Miljörådgivning, 90731000 Tjänster med avseende på luftföroreningar, 90731700 Övervakning av koldioxidmängden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen