592567-2021 - ResultatSverige-Broby: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PR- och reklambyråtjänster
Referensnummer: KS 2021/00852
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser PR- och reklambyråtjänster för successiva avrop under avtalstiden. Östra Göinge kommun (org.nr. 212000-0860) är upphandlande myndighet och agerar i denna upphandling som en Inköpscentral enligt LOU för nedanstående kommuner och bolag.
Östra Göinge kommun, org.nr. 212000-0860, Osby kommun, org.nr. 212000-0902, Hörby kommun, org.nr. 212000-1108, Höörs kommun, org.nr. 212000-1116, Bromölla kommun, org.nr. 212000-0894, Göingehem AB, org.nr. 556166-9481, Höörs Fastighets AB, org.nr. 556019-3350, Bromöllahem AB, org.nr. 556537-1274, Skåne Blekinge Vattentjänst AB (SBVT), org.nr. 556924-3180, Bromölla Energi och Vatten AB (BEVAB), org.nr. 556525-8638, Östra Göinge Renhållnings AB (ÖGRAB), org.nr. 556176-1775,Bromölla Fritidscenter AB, org.nr. 556862-4075 och IT-kommuner i Skåne AB (Unikom), org.nr. 559067-2142.
Upphandlande myndigheter och enheter avser att teckna ramavtal med tre(3) leverantörer per delområde med en avtalstid på två(2) år med rätt till förlängning i två(2) år med ett år i taget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22460000 Reklamtrycksaker, varukataloger och manualer, 22462000 Reklammaterial, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341400 Reklamkampanjer, 79960000 Foto- och tillhörande tjänster, 92111210 Reklamfilmsproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2