592590-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Markentreprenader 2021
Referensnummer: Dnr: 2020-00140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta ramavtal avser markarbeten i form av underhållsarbeten och mindre entreprenader vid samtliga av SISAB förvaltade fastigheter enligt kontrakt 1-3.
Exempel på markarbeten som ingår i ramavtalet:
• Finplaneringsarbeten såsom plantering av buskar, blommor, läggning av grästorv.
• Beläggningsarbeten av asfalt, platsgjuten fallskyddsgummi och konstgräs.
• Mindre anläggningsarbeten i form av mindre nyanläggningar som cykelparkeringar och gräsytor eller anläggningsreparationer av befintliga anläggningar.
• Lekplatser, såväl rivning, ombyggnader som nyanläggning med lekutrustning.
• Åtgärder som följer av B genomförda lekutrustningsbesiktningar samt funktionskontroller av idrottsutrustning.