592645-2022 - ÄndringSverige-Landvetter: Försäkringar
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsförsäkring
Referensnummer: SDA 2022-00283
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia AB inbjuder härmed till ansökan om att få lämna anbud i upphandlingen av Sjukvårdsförsäkring. Upphandlingen syftar till att ingå ramavtal genom vilket Swedavias medarbetare erbjuds att ansluta sig till en sjukvårdsförsäkring med målet att undvika och minska sjukskrivningar, förkorta vårdtider samt få snabbare tillgång till specialistvård och operationer.
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal för en avtalsperiod om 2 år med en ensidig rätt för Swedavia att begära förlängning om upp till 2 år (1 år + 1 år). Maximal avtalsperiod för ramavtalet är 4 år.
Avtalsstarten planeras till 2023-02-01.
Upphandlingen är uppskattad till ett värde av 46,5 MSEK.