Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städredskap, kem-tekniska produkter och hygienartiklar
Referensnummer: Kst 2019/371
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33700000 Hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens behov av städredskap, kem-tekniska produkter och hygienartiklar.
Kommunen strävar efter att minimera den negativa miljöpåverkan så mycket som möjligt utifrån användandet av dessa produkter. Kommunen önskar därför miljömärkta produkter i så stor utsträckning som det bara går. Upphandlingen är därmed utformad för att främja anbudsgivare som offererar en hög procentuell andel miljömärkta produkter i varukorgen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39525600 Disktrasor, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen