592970-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Avfallshantering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Insamling och transport av hushållsavfall i bottentömmande behållare
Referensnummer: Dnr: 19AV222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att ta fram nytt avtal för insamling och transport av hushållsavfall i bottentömmande behållare inom delområden 3, 4, 6, 7, 8, 10 och 11.
Insamling och transport av hushållsavfall och därmed jämförligt avfall sker i följande insamlingssystem:
• Bottentömmande behållare med restavfall
• Bottentömmande behållare med utsorterat matavfall