Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Projekt kv. Väktaren 37 Ombyggnad av flerbostadshus och lokaler
Referensnummer: FB2022/532
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45454000 Ombyggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar ombyggnation av kv. Väktaren 37 på Kungsholmen. Projektet omfattar i huvudsak stambyte, nya kök, nya badrum, ytskiktsrenovering i samtliga lägenheter och allmänna utrymmen, tvättstugerenovering, nya gallerförråd, byte av fastighetens tekniska installationer samt installation av sopsug. Beställarens lokalytor på markplan totalrenoveras också. Delar av våning 1, som tidigare uteslutande varit lokalytor, omvandlas till nya bostadslägenheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen