Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cellsorterare baserad på flödescytometri
Referensnummer: EUI 20 010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Institutionen för medicin, avdelningen för reumatologi & inflammationsforskning, är i behov av att köpa en ny cellsorterare baserad på flödescytometri. På avdelningen är huvudtema för den forskning som bedrivs inflammation och inflammatoriska sjukdomar. Här bedrivs klinisk, translationell och grundforskning. En av de analyser som görs mest är baserade på flödescytometri, analyser och cellsortering. En del analyser görs även vid diagnostiska enheter inom Sahlgrenska universitetssjukhuset för att sen fortsättas, följas upp och/eller utökas vid avdelningen. Instrumentet kommer att användas av många olika forskare, inom olika områden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 38430000 Detektions- och analysutrustning, 38434000 Analysatorer, 38540000 Maskiner och apparater för provning och mätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen