593118-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LKF Ornitologen Nyproduktion flerfamiljshus mfl
Referensnummer: 22/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Stadsdelscentrumet Örnvägen i Lund skall rivas och sex nya huskroppar skall uppföras med ett underjordiskt garage. Underjordiska garaget skall innehålla ca 130 p-platser och även en attraktiv cykelparkering med ramp från gatuplan. De sex huskropparna innehåller 129 lägenheter från 1–6 RoK, två mindre kontor, en restaurang och en livsmedelsbutik. Totalt ca 14 000 BTA.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen