593170-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Dricksvatten – Mobilt vattenverk
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Mobilt vattenverk
Beskrivning: Livsmedelsverket, VAKA har för avsikt att upphandla ett mobilt dricksvattenverk som använder AWG-teknik (Atmospheric Water Generator). Det mobila vattenverket är primärt tänkt att användas vid situationer som kräver en stöttning vid nödvattenrelaterade händelser. Utrustningen ska förvaras vid någon av VAKAs depåer för nödvattenutrustning. Det mobila dricksvattenverket med AWG-teknik ska vara en nationell resurs, som ska kunna lånas av hjälpsökande kommuner vid dricksvattenrelaterade störningar och kriser. Detta medför att anläggningen ska kunna driftas av personer med begränsad kunskap om anläggningen med enbart support via telefon.
Intern identifierare: 2024-03334
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 41110000 Dricksvatten
Ytterligare klassificering (cpv): 41110000 Dricksvatten, 65110000 Vattendistribution, 65111000 Dricksvattendistribution
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Mobilt vattenverk