593174-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Neuropsykiatriska utredningar Sörmland och Västmanland
Referensnummer: IN-IN21-0342
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland och Region Västmanland (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal av Psykolog- och läkarresurs för utredning av intellektuell funktionsnedsättning/autismspektrumtillstånd och/eller ADHD för både barn och vuxna.
Utredningarna i denna upphandling är ett komplement till befintliga avtal och de utredningar som görs i köparens egen regi.
Utredningarna ska genomföras i leverantörens lokaler. Mottagningslokalen ska vara belägen i Västmanlands län eller i Sörmlands län alternativt ska mottagningslokalen kunna nås från Västerås, Eskilstuna, Katrineholm och Nyköping med allmän kommunikationsmedel i form av buss och/eller tåg. För att utredningen av patient ska bli kvalitativ ska restiden max vara ca 1 1/2 timme enkel resa.
Köparen kommer att teckna avtal med max fem (5) leverantörer, avrop kommer att ske enligt annan fördelningsnyckel.
Takvolym uppgår till 6 800 utredningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Region Sörmland och Region Västmanland (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal av Psykolog- och läkarresurs för utredning av intellektuell funktionsnedsättning/autismspektrumtillstånd och/eller ADHD för både barn och vuxna i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Denna upphandlings främsta målsättning är att säkerställa tillgången till kompetent utredningskapacitet. Utredningarna i denna upphandling är ett komplement till befintliga avtal och de utredningar som görs i köparens egen regi.
Utredningarna ska genomföras i leverantörens lokaler. Leverantörens mottagningsverksamhet ska bedrivas på så sätt att en god miljö ska kunna ges i lättillgängliga och för ändamålet lämpliga lokaler. Mottagningslokalen ska vara belägen i Västmanlands län eller i Sörmlands län alternativt ska mottagningslokalen kunna nås från Västerås, Eskilstuna, Katrineholm och Nyköping med allmän kommunikationsmedel i form av buss och/eller tåg. För att utredningen av patient ska bli kvalitativ ska restiden max vara ca 1 1/2 timme enkel resa.
Köparen kommer att teckna avtal med max fem (5) leverantörer, avrop kommer att ske enligt annan fördelningsnyckel. Avrop sker efter den medicinska professionens bedömning av den enskilde patientens behov. Om bedömning görs att det finns två eller fler leverantörer som är aktuella för avrop kommer köparen avropa den som genererar lägst totalkostnad.
Denna upphandling ersätter nuvarande avtal, DU-UPP16-0234 som löper ut 2021-11-12. Det kan finnas avrop som pågår även efter avtalstiden.
Köparen kan komma att teckna avtal med flera leverantörer under avtalstiden för att täcka det medicinska behovet.
Takvolym
Takvolym uppgår till 6 800 utredningar. Om, och i så fall när, Köparen har gjort avrop motsvarande takvolymen upphör ramavtalet att gälla. Köparen meddelar Leverantörens kontaktperson när takvolymen är uppnådd, eller på väg att uppnås, så snart Köparen noterat detta.