59319-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningstjänster nytt psykiatrihus NUS
Referensnummer: RS 210-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuellt projekt är nytt psykiatrihus (byggnad 28) vid Norrlands universitetssjukhus.
Nybyggnation ca 33 000 m2.
Byggnaden är med en våning under mark och fyra våningar ovan mark.
Entreprenaden är en samordnad generalentreprenad GE01 med följande underentreprenader:
DE02 Rör
DE03 Sprinkler
DE04 Luftbehandling inkl. styr och övervakning
DE05 El
DE06 Hiss
Separata besiktningsmän kommer att avtalas för följande tekniker:
Rör
Sprinkler
Medicinska gaser
Luftbehandling
El
Mark
Bro
Uppdraget omfattar besiktning av respektive teknik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Besiktning Rör
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Besiktning Sprinkler
Del nr: 2
Besiktning medicinska gaser
Del nr: 3
Besiktning Luftbehandling
Del nr: 4
Besiktning EL
Del nr: 5
Besiktning El
Besiktning Mark
Del nr: 6
Besiktning Bro
Del nr: 7