593214-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete för vattenprojekt
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal marina underhållsarbeten och reparationer samt entreprenader
Referensnummer: SH2021/762
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för underhåll och reparationer av kajer och kajutrusting samt om- och tillbyggnads entreprenader. Ramavtalet kan även komma att innefatta nybyggnadsentreprenader.
Ramavtalet omfattar hamnarna i Stockholm, Kapellskär, Norvik och Nynäshamn
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 240 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 45244200 Bryggor, 50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning, 50246000 Underhåll av hamnanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för underhåll och reparationer av kajer och kajutrustning samt om- och tillbyggnads entreprenader. Ramavtalet kan även komma att innefatta nybyggnadsentreprenader.