593416-2021 - ÄndringSverige-Umeå: Släckt kalk
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalk
Referensnummer: UE-2021-0682-520
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24213000 Släckt kalk
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för avrop på kalkstensmjöl (CaCO3, kalciumkarbonat) samt släckt kalk (Ca(OH)2, kalciumdihydroxid) för rökgas- och vattenrening på Umeå Energis anläggningar Dåva kraftvärmeverk/Ålidhem.