59346-2021 - ResultatSverige-Växjö: Sjukbäddar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Standardmadrasser till slutenvården 2020
Referensnummer: 20RGK1452
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192100 Sjukbäddar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av trycksårsförebyggande madrasser till slutenvården för Region Kronoberg och Region Blekinge.
Avtalet kommer att tecknas med en antagen leverantör för en 2-årsperiod med möjlighet till ytterligare förlängning om maximalt 1 + 1 år.
Det totala avtalsvärdet uppskattas till ca 3 200 000 MSEK (avtalsperiod 2 + 1 + 1 år).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39143112 Madrasser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen