593495-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Restaurang- och serveringstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mat & dryck Göteborg Landvetter Airport
Referensnummer: SDA 2021-00678
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tre verksamheter på Göteborg Landvetter Airport. De tre verksamheterna är:
1.     1st Café som ska bedrivas under ett varumärke med en tydlig italiensk profil med fokus på italiensk design och inredning samt en italiensk touch på det som säljs.
2.     1st Bar med ett inredningskoncept ska knyta an till regionens marina, västkustmiljö.
3.     1st Hamburgerrestaurang som ska tillhandahålla mat- och dryck som snabbt kan serveras vid kassan. Hamburgerrestaurangen ska tillhandahålla produkter som kan köpas och ätas i enheten, eller förpackas för att förtäras någon annanstans.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 82 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55400000 Dryckesservering, 55500000 Matsalstjänster och catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1.   Upphandlingen avser tre verksamheter på Göteborg Landvetter Airport. De tre verksamheterna är:
För de fall att anbudsgivande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudsgivande företaget. I de fall anbudsgivande har för avsikt att använda sig av annans kapacitet, ska även dessa fylla i en ESPD.  Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt. Kontroll av i ESPD angiven information sker innan tilldelning.”