Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markskötsel Campus Örebro med tillhörande tjänster
Referensnummer: 20/116
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en entreprenad avseende drift (tillsyn och skötsel) och visst underhåll (planerat underhåll och avhjälpande underhåll) under barmarksperiod och snöperiod av i entreprenaden ingående utvändiga markytor. Under snöperiod ska leverantören ha jour dygnet om. Olika typer av tilläggsarbeten kan komma att beställas, till exempel anläggningsarbeten och klottersanering. Upphandlingen omfattar avtal med en leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel, 77320000 Skötsel av idrottsplatser, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen