59354-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Arbetspsykologiska tester samt konsultstöd i samband med rekrytering
Referensnummer: 2019-5103-583
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Centrala studiestödsnämnden (CSN) genomför upphandling där målet med uppdraget först och främst är att få professionellt stöd vid arbetspsykologiska tester i samband med rekrytering av chefer och andra nyckelpersoner, men också genomföra 360-graders utvärderingar med befintliga chefer. Dessutom vill CSN ha möjlighet att köpa in professionellt konsultstöd vid andra tjänster kopplat till rekrytering av chefer och andra nyckelpersoner och vid behov även köpa rekryteringsuppdrag med sökning.
CSN har ett långsiktigt perspektiv på rekrytering. Myndigheten tar ständigt hänsyn till de förändrade resurs- och kompetensbehov som finns för att utvecklas mot en modern myndighet. CSN strävar efter att ha rätt medarbetare med rätt kompetens på rätt plats vid rätt tillfälle. HR-avdelningen ansvarar för en rätts- och kvalitetssäker rekryteringsprocess, större delen av det operativa arbetet ansvarar rekryterande chef för.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster, 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning, 79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen