593713-2023 - PlaneringSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss Smärtpumpar
Referensnummer: 2023-O002685
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Extern remiss av upphandling för Smärtpumpar. Region Skåne planerar eventuellt en upphandling av Smärtpumpar och bjuder in leverantörer att inkomma med synpunkter på delar av kravspecifikationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33194110 Infusionspumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Skåne planerar eventuellt en upphandling av Smärtpumpar och bjuder in leverantörer att inkomma med synpunkter på kravspecifikationen. I den externa remissen publiceras ett utkast på delar av kravspecifikationen.
Pumpen/systemet ska vara bärbar och avsedd för smärtterapi (intratekalt, epiduralt, perineuralt, subcutant, intravenöst) till både barn och vuxna på vårdavdelningar, i hemmiljö, utemiljö med de specifika krav och önskemål som finns på respektive ställe, tillsammans med utrustning som vanligtvis förekommer i dessa miljöer.