2. Förfarande
Förfarande
Titel: RFI Projektstyrningsverktyg
Beskrivning: Välkomna att lämna svar på Solna stads RFI gällande en eventuell upphandling av Projektstyrningsverktyg till Stadsledningsförvaltningen. Notera att denna RFI inte innebär en garanti för att en upphandling kommer genomföras samt att ingen ersättning lämnas för besvarande. Svar önskas mottas genom att fylla i den bifogade excelfilen, bilaga RFI Projektstyrningsverktyg. Svarslämnare ombeds att så långt det är möjligt lämna svar i avsedd svarsruta i filen, men där det är lämpligt kan hänvisning till bilaga göras, till exempel om man vill komplettera visuellt med en bild eller dylikt. Eventuell begäran om sekretess kan också bifogas. Svar önskas senast den 13/10 kl. 23.59. PERSONUPPGIFTSHANTERING Beställaren har som personuppgiftsansvarig ansvaret för all behandling av avtalade personuppgifter i enlighet med gällande dataskyddsregler, allmänna dataskyddsförordningen (EU) 2016/679 (”GDPR”) med tillhörande svensk lagstiftning. För det fall Leverantörens åtagande innebär hantering av personuppgifter ansvarar Leverantören för att all sådan hantering sker i enlighet med vid var tid gällande lag. Leverantören ska följa Beställarens instruktioner angående behandling av Personuppgifter och i samband med avtalstecknandet underteckna personuppgiftsbiträdesavtal som Beställaren upprättar, se Bilaga Personuppgiftsbiträdesavtal. Den ansvarsbegränsning som gäller enligt avsnitt 11 Ansvar för skada gäller ej personuppgiftsbiträdesavtalets p. 14.1 samt 14.2. Leverantören har inom ramen för sitt åtagande som personuppgiftsbiträde bland annat skyldighet att löpande utveckla och anpassa Tjänsten, organisation, processer och arbetssätt baserat på nya krav som gällande dataskyddsregler ställer. Parterna ansvarar var för sig och i samråd med beaktande av senaste utvecklingen, genomförandekostnader och behandlingens art, omfattning, sammanhang och ändamål samt risker att vidta lämpliga tekniska och organisatoriska åtgärder utformade för ett effektivt genomförande av gällande dataskyddsprinciper, såsom skydd för den personliga integriteten.
Intern identifierare: 24/70
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem