593878-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering av bostadshus Pedagoggränd, Professorn 2
Referensnummer: 1918 / 10605
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Bostaden i Umeå har för avsikt att utföra renovering av 3 bostadshus samt nybyggnad av nya komplementsbyggnader med tvättstugor & cykelskärmtak.
Entreprenaden omfattar renovering av 105 st lägenheter med storlekar från 1 r.o.kv till 4 r.o.k. En lägenhet tillskapas av en tidigare studiecell.
Lägenheterna renoveras med bla nya fönster, nya kök och nya ytskikt.
En av huskropparna har idag platt yttertak med invändig takavvattning. Ombyggnationen avseende yttertaken avser rivning av befintligt platt yttertak och installationer ner till betongvalv. Nytt tak och nya fläktrum med nya tillhörande installationer installeras. Befintliga tak rivs i omfattning för att utöka fläktrum med tillhörande installationer.
Nya installationssystem monteras för ventilation, sanitet, värme, data och el.
Markarbeten avseende arbetet kring nya tvättstugor samt att takavvattning kopplas till befintligt VA-system m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen