59393-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Desinfektion, hudvård och personlig hygien 2017.
Referensnummer: 160480_A087
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser successiva leveranser av Desinfektion, hudvård och personlig hygien 2017 till Landstinget i Kalmar län (nedan kallat Landstinget) enligt beskrivning i Kravspecifikation och Avtalsmall. Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33700000 Hygienartiklar, 33711430 Engångsservetter, 33711500 Hudvårdsprodukter, 33711520 Duschtvål, 33711530 Duschmössor, 33711600 Hårvårdsprodukter, 33711610 Schampon, 33711700 Artiklar för mun- och tandhygien, 33711740 Munvatten, 33711810 Rakcremer, 33741200 Handkräm eller kroppslotion, 33741300 Handsteriliseringsmedel, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 35112300 Ögondusch
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen