2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bergsäter, Ny 130/10kV station
Beskrivning: Nätkraft Borås Infra AB avser att bygga en ny 130/10 kV station benämnd Bergsäter vid korsningen Hultasjögatan och Hultabackegatan i Borås. Den nya stationen Bergsäter skall ersätta befintlig 30/10 kV station Hultasjön. Huvuddelen av entreprenaden består av uppförande av station Bergsäter. Kompletterande arbeten skall utföras i angränsande stationer Sobacken, Kyllared och Älvsborgskullen
Intern identifierare: 15112
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 31174000 Kraftförsörjningstransformatorer, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 45315700 Installationsarbeten för kopplingsstationer, 65310000 Eldistribution
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000