593983-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ordningsvaktsutrustning
Referensnummer: 2022-1036
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar uniformer, övriga kläder och utrustning till ordningsvakterna anställda vid Sveriges Domstolar för kontinuerliga avrop under avtalstiden. Upphandlingens totala omfattning framgår av upphandlingsdokumenten i sin helhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18400000 Specialkläder och tillbehör, 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35200000 Polisutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inom Sveriges Domstolar finns idag ca 250 anställda ordningsvakter. Enhetligt klädda och utrustade ordningsvakter bidrar till att skapa en enhetlig bild av Sveriges Domstolar.