59405-2018 - ResultatSverige-Kungälv: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulttjänster vid vibrationsalstrande arbeten för Kungälvs kommun och Bokab
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Löpande beställningar av tekniska konsulttjänster för besiktningar, riskanalyser och kontroller vid entreprenader med vibrationsalstrande arbeten så som sprängning, schaktning, pålning och spontning med flera ramavtalet kommer att omfattas av 3 konsulter och är rangordnat.
För fler detaljer se upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71315400 Byggnadsinspektion, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71319000 Sakkunnig juridisk hjälp, 71335000 Tekniska undersökningar, 71336000 Stödtjänster tillhandahållna av ingenjörer, 71352100 Seismiska tjänster, 71352110 Seismografiska mätningar, 71352120 Seismisk datafångst, 71352130 Seismisk datainsamling, 71352140 Seismisk behandling, 71353000 Markmätningar, 71355000 Mätningstjänster, 71356000 Tekniska tjänster, 71356100 Tekniska kontroller, 71356300 Tekniska stödtjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71620000 Analystjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen