594066-2021 - ResultatSverige-Ludvika: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elarbeten
Referensnummer: GNU 2021/114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för Elarbeten åt Säter kommun samt Avesta kommun med bolag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Område Avesta
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenadarbetena innefattar felsökning och service samt sedvanliga elinstallationsarbeten såsom montering av kanalisation, kabeldragning, inkopplingar, mätningar etc, samt data/tele-nätsinstallationer inklusive mätningar i kat 6 och leverans av protokoll.
Även felsökningar och förebyggande arbeten för El-Tele-Data.
Område Säter
Del nr: 2