594092-2020 - ResultatSverige-Örebro: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk service på storköksmaskiner länsupphandling
Referensnummer: KS645/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till anbudsgivning av teknisk service på storköksmaskiner
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på teknisk service på storköksmaskiner (undantaget kyla/frys och värmepumpar) för leverans till de upphandlande myndigheterna. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Total beräknad volym: 3 018 000 SEK x 4 år = 12 072 000 SEK. Angivna volymer är baserade på föregående års inköpsstatistik och ska inte betraktas som bindande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50882000 Reparation och underhåll av restaurangutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Teknisk service på storköksmaskiner
Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlande myndigheter och volym
Ett flertal kommuner och kommunala bolag samverkar i den här upphandlingen, Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun/förbund är dock en upphandlande myndighet som fattar beslut och tecknar sina egna avtal.
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Org.nr.
Upphandlande myndighet
Inköpsstatistik 2019
212000-2122
Arboga kommun
54 000 SEK
212000-1983
Askersunds kommun
0 SEK
556736-6215
Futurum Fastigheter i Örebro AB
50 000 SEK
212000-1926
Hallsbergs kommun
300 000 SEK
556824-8925
Kommunfastigheter i Arboga AB
167 000 SEK
212000-2056
Kungsörs kommun
260 000 SEK
556455-0910
Kungsörs KommunTeknik AB
70 000 SEK
212000-2114
Köpings kommun
230 000 SEK
556014-9758
Köpings Bostads AB
43 000 SEK
212000-1918
Laxå kommun
11 000 SEK
212000-2015
Lindesbergs kommun
275 000 SEK
212000-1959
Ljusnarsbergs kommun
212000-2007
Nora kommun
185 000 SEK
212000-2031
Surahammars kommun
160 000 SEK
556334-8449
ÖrebroBostäder AB
443 000 SEK
212000-1967
Örebro kommun
220 000 SEK
556167-8276
Örebroporten fastigheter AB
500 000 SEK