594233-2023 - PlaneringSverige-Västerås: Anläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av gator, parker och trafik i Västerås, område väster
Referensnummer: TN 2023/00441-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende Drift och underhåll av gator, parker och trafik i Västerås, område väster
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet omfattar drift och underhåll av ytor, utrustning och anläggningar mm som härrör till detta ansvar, samt tillsyn och planering. Objektet omfattar även vinterväghållning och gräsklippning.
Detta innebär arbete såsom tillsyn, skötsel och underhållsarbeten på gator, vägar, gångbanor, cykelbanor, park och naturytor, trafikanordningar, belysning, konstbyggnader, dagvattenledningar, utrustning mm.