594261-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Nässjö: Ägg
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ägg
Referensnummer: 042-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03142500 Ägg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar färska ägg till de äldreboenden som räknas upp nedan.
— Ingsbergsgården, sex avdelningar med sammanlagt 52 lägenheter,
— Parkgården, tre avdelningar med sammanlagt 42 lägenheter
— Ekbackagården, fyra avdelningar med sammanlagt 40 lägenheter
— Åkersborg, tre avdelningar med sammanlagt 35 lägenheter,
— Sjöbacken, 4 avelningar, med sammanlagt 35 lägenheter
— Skogsborg (Bodafors), 3 avdelningar 29 lägenheter
— Björkliden (Anneberg) 2 avdelningar 21 platser
— Lillsjögården (Forserum) 2 avdelningar, 26 platser,
— Malmåkra (Malmbäck), 3 enheter, 29 platser
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Ägg till Ingsbergsgården
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattar färska ägg till äldreboendet Ingsbergsgården, sex avdelningar med sammanlagt 52 lägenheter.
Ägg till Parkgården
Del nr: 2
Omfattar färska ägg till de äldreboendet Parkgården, tre avdelningar med sammanlagt 42 lägenheter.
Ägg till Ekbackagården
Del nr: 3
Omfattar färska ägg till äldreboendet Ekbackagården, fyra avdelningar med sammanlagt 40 lägenheter
Ägg till Åkersborg
Del nr: 4
Omfattar färska ägg till äldreboendet Åkersborg, tre avdelningar med sammanlagt 35 lägenheter.
Ägg till Sjöbacken
Del nr: 5
Omfattar färska ägg till äldreboendet Sjöbacken, 4 avelningar, med sammanlagt 35 lägenheter
Ägg till Skogsborg
Del nr: 6
Upphandlingen omfattar färska ägg till äldreboendet Skogsborg (Bodafors), 3 avdelningar 29 lägenheter.
Ägg till Björkliden (Anneberg)
Del nr: 7
Omfattar färska ägg till äldreboendet Björkliden (Anneberg) 2 avdelningar 21 platser.
Ägg till Lillsjögården (Forserum)
Del nr: 8
Omfattar färska ägg till äldreboendet Lillsjögården (Forserum) 2 avdelningar, 26 platser.
Ägg till Malmåkra (Malmbäck)
Del nr: 9
Omfattar färska ägg till äldreboendet Malmåkra (Malmbäck), 3 enheter, 29 platser