594322-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VVS material Falun
Referensnummer: GNU 2019/90
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att tillgodose Beställaren med ett brett sortiment av VVS-material för bland annat reparations-, underhålls- och installationsarbeten. I begreppet VVS-material ingår exempelvis porslin (till exempel handfat och toalettstol), rör och slangar, ventiler, blandare, kvarnar, avfuktare, pumpar, övriga VVS-produkter (till exempel kopplingar och toalettsits).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45330000 Rörmokeriarbeten, 44115200 Sanitets- och värmematerial, 44115210 Sanitetsmaterial, 44411300 Tvättställ, 44411740 Toalettstolar, 44411000 Sanitetsgods, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen