59435-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ronneby: Renovering av byggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering på totalentreprenad
Referensnummer: 22/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Ronnebyhus fastighetsenhet gör årligen beställningar av ett antal investeringsprojekt avseende om-, till- och nybyggnad. Denna entreprenad omfattas av en mer omfattande upprustning i ett stort antal flerbostadshus och andra boenden i fastighetsbeståndet.
Arbetena med upprustning enligt denna förfrågan beräknas pågå i cirka 7 år och kunna starta tidigast våren 2022.
Beställaren uppskattar de totala kontraktsvärdet till cirka 300 miljoner kronor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen