59436-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska förvaltningen ombyggnation kontor och verkstad
Referensnummer: 21/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastigheterna tankbilen 1 innehåller flera byggnader. Projektet innehåller ombyggnation av befintligt kontor och verkstadsdelar i huvudbyggnaden (benämnd hus 1)med syftet att tekniska förvaltningen Örebro kommun ska inrymmas i lokalerna. Fastigheten är belägen i Berglunda i direkt anslutning till truckstop. Inom ramen för projektet ingår även utvändiga anpassningar norr om hus 1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45213252 Byggnation av verkstäder, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen