Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn – Support- och underhållsavtal för Svenska ESF-rådets ärende- och dokumenthanteringssystem Public 360o
Referensnummer: 2020/00838
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska ESF-rådet har för avsikt, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och efter denna frivilliga förhandsinsyn, att ingå avtal med Tieto Sweden AB avseende underhåll, support och konsulttjänster av befintligt ärende- och dokumenthanteringssystem Public 360o, som tidigare har upphandlats av myndigheten. Genom den tidigare upphandlingen har Svenska ESF-rådet obegränsad ägande- och nyttjanderätt till köpta licenser. För att tillhandahålla efterfrågade tjänster krävs full tillgång till systemets utvecklingsmiljö och dess källkod, samt erfarenhet och kunskap kring ärendehanteringen inom statliga myndigheter och i synnerhet den specifika verksamheten inom Svenska ESF-rådet. Svenska ESF-rådet har genom kontroll på marknaden samt tidigare avrop från ramavtal funnit att endast denna leverantör kan tillhandahålla efterfrågad tjänst.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Svenska ESF-rådet har för avsikt att genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering ingå avtal gällande underhåll och support av befintligt ärende- och dokumenthanteringssystem, Public 360o, version 4.1 som tidigare har upphandlats av myndigheten. Eventuellt kan även ett konsultuppdrag gällande import av äldre databas till 360 e-arkiv beställas. Undantag från annonserad upphandling motiveras med tekniska skäl och ensamrätt enligt 6 kap. 14 § lagen 2016:1145 (LOU). Svenska ESF-rådet har för avsikt att ingå avtal med en avtalsperiod om ett (1) år och option på ett (1) år förlängning.
Svenska ESF-rådet kommer att beakta en avtalsspärr om tio (10) dagar från det att annonsen har publicerats.