594484-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS Legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal Härnösands kommun
Referensnummer: UH-2020-035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Om det Dynamiska inköpssystemet (DIS)
Härnösands kommun upprättar ett dynamiskt inköpssystem för att täcka sitt behov gällande sjuksköterskesketjänster.
Beställaren förväntar sig genom detta upphandlingsförfarande få tillgång till ett brett utbud av leverantörer som kan tillhandahålla
Kompetent Hälso- och sjukvårdspersonal med relevant kunskap för varje enskilt uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen