594522-2020 - KonkurrensutsättningSverige-LUND: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal reläskyddsbyten och andra åtgärder i fördelningsstationer
Referensnummer: 20/00435
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal omfattande stationsarbeten i befintliga fördelningsstationer såsom:
Reläskyddsbyten i fördelningsstationer 130-10 kV,
Övriga typer av arbeten i befintliga fördelningsstationer, exempelvis apparatbyten i högspänningsutrustning, markarbeten inom ställverksområdet inklusive skydd för obehöriga (staket, larm etc)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45315100 Eltekniska installationer, 45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45315400 Högspänningsanläggningar, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Detta är en inbjudan till leverantörer att ansöka om att få lämna anbud i Kraftringen Nät ABs upphandling av ramavtal för reläskyddsbyten och andra åtgärder i fördelningsstationer. Ansökan om att lämna anbud görs genom att svara på ställda frågor samt bifoga efterfrågade handlingar.
Inbjudan består av dokumenten
Allmän information
Föreskrifter för ansökan
Anbudsansökan
Samt bilagorna
Sekretessavtal
Utkast TB
Uppföranderegler för leverantörer
Omfattning
Ramavtalet omfattar stationsarbeten i befintliga fördelningsstationer såsom:
Merparten av avropen beräknas bestå av reläskyddsbyten. För att ansökande bolag ska få en övergripande orientering om dessa arbeten bifogas en preliminär TB för ett planerat reläskyddsbyte i Åstorp.
Uppskattad årlig avropsvolym är 20 Mkr.
Den uppskattade omfattningen kan under- eller överskridas. Ingen definitiv årsvis volym på respektive produkt kan utfästas då det kommer att bero på Kraftringen Nät AB:s behov och situation under avtalsperioden.
Maximal volym som kommer att avropas inom ramavtalet är 160 Mkr.
Kraftringen Nät AB avser att teckna avtal med flera leverantörer, vid utvärdering och tilldelning kommer vikt att läggas vid såväl pris som teknisk kompetens. Som grund för utvärdering i steg 2 kommer en faktiskt teknisk beskrivning att inkluderas som avser ett kommande uppdrag.
Beställare och upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Nät AB, organisationsnummer 556228-1138.
Förutom avtalsparten ska även Kraftringen Energi AB (publ) samt hel- och delägda dotterbolag vara avropsberättigade.
Upphandlingen administreras av Inköpsavdelningen på Kraftringen Energi AB (publ).
Beskrivning av Kraftringen Nät AB
Kraftringen Nät AB ingår i Kraftringen Energi AB (publ). Kraftringen Energi AB (publ) är ett energibolag med ambitionen att leda utvecklingen av framtidens energi. Vi tar ansvar för att använda naturresurser så effektivt som möjligt genom att fokusera på lokala energilösningar som skapar både stora miljövinster och bidrar till en hållbar tillväxt i vår region. Vi erbjuder nutids- och framtidsanpassade produkter som hjälper kunden att hantera sin energivardag och engagerar oss i många olika framtidsprojekt med hållbarhetsfokus.
Vårt huvudkontor ligger i Lund och merparten av vår verksamhet finns i Lund, Lomma, Eslöv och Hörby. Verksamheten är också starkt etablerad i nordvästra Skåne, Blekinge, Småland, Sjuhäradsbygden och på Västgötaslätten.
Vår verksamhet omfattar bland annat elnät, elförsäljning, fjärrvärme, fjärrkyla, gas, fiber och olika entreprenadtjänster. Vi är också involverade i ett flertal större projekt och miljösatsningar där Örtoftaverket och Brunnshög med forskningsanläggningarna MAX IV och ESS är några exempel.
Kraftringen Energi AB (publ) ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Vi har runt 460 anställda och cirka 300 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se