594616-2019 - ResultatSverige-Kalmar: Textilier och tillhörande varor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Terapi- och textilslöjdsmaterial
Referensnummer: 2019-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Beställaren avser att upphandla produkter anpassade för terapi- och textilslöjds verksamhet eller liknande verksamhet.
Anbudet ska gälla samtliga av de deltagande kommunerna.
Beställaren uppskattar den totala inköpsvolymen per år till ca 700 000 kronor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19212000 Bomullsväv, 19240000 Specialtyger, 19260000 Tyg, 19400000 Textilgarn och -tråd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen