594827-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sunne: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering Sunne Fastighets AB
Referensnummer: UPH2019/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sunne Fastighets AB söker en entreprenör/partner för planering och genomförande av Sunne Fastighets ABs projekt. Övergripande projektavtal för om- och tillbyggnadsbyggnadsprojekt avseende skolmatsal och tillagningskök, uppförande eller ombyggnad av lokaler inom Sunne kommuns fastighetsbestånd för hemtjänst, förskola, särskilt boende, samt idrottshall. Strategisk partnering på totalentreprenad. Entreprenaden utförs i partnering (även kallat utökad samverkan eller samverkansentreprenad), varvid Beställaren och Entreprenören gemensamt löser uppgifter man löpande ställs inför i ett öppet samarbete med en i vissa delar integrerad projektorganisation. Parternas mål är att genomföra en effektiv och utvecklande process, som säkrar utförandet av entreprenaden med färdigställande inom den sluttid och det riktpris för respektive huvuddel som avtalas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen