594948-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Bjuv: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning - Bjuvs kommun
Referensnummer: 23/265
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser snöröjning samt halkbekämpning av vägar i Bjuvs kommun.
Upphandlingen avser vinterväghållning kring vägar och gc-vägar under vintersäsong. Tjänsten avser behovsrelaterade insatser vid halk- och snöbekämpning inom Bjuvs kommun, delområde "Ekeby" och delområde "Bjuv". Område "Billesholm" utgör en option.
Vintersäsongen börjar normalt 1 november och löper till 31 mars. Förändring av vintersäsongens starttid och sluttid kan variera beroende på skiftande väderleksförhållanden. Flexibilitet om möjlig förändring ska finnas.
Vinterväghållning innefattar begreppet snöbekämpning och halkbekämpning. Snö-och halkbekämpning ska utföras så att ytan blir plogad och halkfri.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser vinterväghållning kring vägar och gc-vägar under vintersäsong. Tjänsten avser behovsrelaterade insatser vid halk- och snöbekämpning inom Bjuvs kommun, delområde "Ekeby" och delområde "Bjuv" (se punkt 1.13). Område "Billesholm" utgör en option.
Observera att stadsdelen Billesholm planeras att bedrivas i egen regi och ingår inte i ordinarie uppdrag utan utgör en option.Viss annan verksamhet som berör avtalsområdet kan också komma att bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.