594951-2021 - ÄndringSverige-Karlstad: Artiklar för behandling av frakturer, spikar och plattor
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ortopediska implantat - Traumaprodukter
Referensnummer: RS/210727
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141770 Artiklar för behandling av frakturer, spikar och plattor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal på Ortopediska implantat – Traumaprodukter.
Upphandlingen är indelad i följande produktgrupper:
• Platt-och skruvfixationssystem
• Skruv kannulerad
• Märgspikar för nedre extremitet inklusive trochantära/subtrochantära femurfrakturer
• Plattfixationssystem för trochantära/ subtrochantära femurfrakturer med glidskruv och/eller glidspik
• Märgspikningssystem flexibelt (vi efterfrågar Titanium elastic nail eller likvärdigt)
• Fixationssystem för cervikala femurfrakturer (spik/skruv)