Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledning och projektbemanning av pågående fartygsbyggnation
Referensnummer: EUI 19 076
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser uppdrag om projektledning och bemanning av pågående fartygsbyggnation för universitetets forskningsfartyg R/V Skagerak. Fartyget är ett Special Purpose Ship och den leverantör som väljs för uppdraget kommer in i ett aktivt/kritiskt skede av byggnationen vilket kräver mångårig erfarenhet och djup kompetens inom projektledning, stark- och svagströmsanläggning samt fartygs drift- och propulsionssystem. Framledes kommer fokus vara att samarbeta med varvet kring valet av ny underleverantör, bevaka uppställda tekniska krav på utförande och funktion samt sörja för god dokumentation av ritningar och tekniska dokument m.m. Köparen förväntar sig att vald leverantör kan tillsätta personal som utan behov av längre inlärningsperiod kan påbörja projektarbetet samt kommunikationen med varvet och övriga intressenter. Mer information lämnas i upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63700000 Kringtjänster för land-, sjö- och lufttransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser uppdrag om projektledning och bemanning av pågående fartygsbyggnation för universitetets forskningsfartyg R/V Skagerak. Fartyget är ett Special Purpose Ship och de konsulter som väljs för uppdraget kommer in i ett aktivt/kritiskt skede av byggnationen vilket kräver flerårig erfarenhet och djup kompetens inom projektledning, stark- och svagströmsanläggning samt fartygs drift- och propulsionssystem. Framledes kommer fokus vara att samarbeta med varvet kring valet av ny underleverantör, bevaka uppställda tekniska krav på utförande och funktion samt sörja för god dokumentation av ritningar och tekniska dokument m.m. Köparen förväntar sig att vald leverantör kan tillsätta personal som utan behov av längre inlärningsperiod kan påbörja projektarbetet samt kommunikationen med varvet och övriga intressenter. Mer information lämnas i upphandlingsdokumentet.