595025-2022 - ResultatSverige-Varberg: Byggmaterialrelaterade produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggvaror
Referensnummer: KS 22/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44140000 Byggmaterialrelaterade produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Omfattning
Upphandlingen omfattar byggvaror och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av Varbergs kommun samt bolagens samlade behov under avtalstiden.
Byggvarorna ska användas till allmänna byggnadsarbeten samt undervisningsmaterial till skolor.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Avgränsning: Järnhandelsvaror ingår under annat befintligt avtal i kommunen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03419000 Virke, 44175000 Paneler, 44190000 Diverse byggmaterial, 44191000 Diverse byggmaterial av trä, 44192000 Diverse annat byggmaterial, 44192200 Spik, 44212400 Sponter, 44221000 Fönster, dörrar och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föregående års (2017-08 -- 2022-05) volym för Varbergs kommun var ca 17 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Volymer deltagande bolag:
400 000 SEK - Hallands Hamnar i Varberg AB
800 000 SEK - Varbergs fastighetsaktiebolag (VFAB)
150 000 SEK - Vatten och miljö i Väst AB (VIVAB) och Varberg Vatten AB
800 000 SEK - Varberg Energi AB (VEAB)
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav varor som avropas.
Takvolym för Varbergs kommun uppgår till:
20 400 000 SEK
För deltagande bolag uppgår takvolymen till:
480 000 SEK - Hallands Hamnar i Varberg AB
960 000 SEK - Varbergs fastighetsaktiebolag (VFAB)
180 000 SEK - Vatten och miljö i Väst AB (VIVAB)
960 000 SEK - Varberg Energi AB (VEAB)
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14§ LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader.