595049-2023 - ResultatSverige-Uddevalla: Sopbilar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fyrfacksfordon för insamling av hushållsavfall
Referensnummer: UK20230516-3/60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144511 Sopbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uddevalla Kraft AB har för avsikt att köpa in 8 st fyrfacksfordon för insamling av hushållsavfall i enlighet med förutsättningarna i detta upphandlingsdokument.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet i denna upphandling är: Uddevalla Kraft AB, org.nr 5560107004
Omfattning
Upphandlingen omfattar åtta (8) st fyrfacksfordon med tömning bak typ NTM Quattro eller likvärdigt, för insamling av hushållsavfall till Uddevalla Kraft ABs renhållningsavdelning.Fordonen ska vara fabriksnya och uppfylla samtliga i upphandlingen ställda krav. Samtliga krav på fordonen i sin helhet finns under avsnitt 3. Kravspecifikation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34144510 Fordon för avfall, 34144512 Sopbilar med komprimator
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen