595055-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Larmövervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetssystem inklusive larmcentral
Referensnummer: SON 2021/363-74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av trygghetslarmslösning för ordinärt och särskilt boende. Trygghetslarmslösningen ska levereras som en tjänst och leverantören ska ta totalansvar för hela larmkedjan, vilket inkluderar samtliga tjänster, IT-system, produkter och larmcentral. Lösningen innefattar möjlighet till såväl aktiva som passiva larmlösningar samt positioneringslarm. Fokus i upphandlingen ligger på de funktioner kommunen vill uppnå med denna tjänst, hur den tekniska lösningen ska se ut lämnas till leverantören.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 28 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35121700 Larmsystem, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar, 45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar trygghetslarmslösningar för totalt tre boenden, varav ett är på option, samt för ordinärt boende i Täby kommun. Avtalet planeras att löpa under tre år med möjlighet till förlängning med upp till ytterligare tre år. Priserna är fasta under avtalets tre första år och kan därefter i samband med eventuell förlängning justeras enligt index.