Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling och slutligt omhändertagande av matavfall
Referensnummer: 2023/164 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Här med inbjuder Affärsverken Karlskrona AB er att lämna anbud avseende behandling av hushållens matavfall från Karlskrona kommun.
Tjänsten
Upphandlingen avser slutligt omhändertagande av källsorterat matavfall genom mottagning och behandling i en biogasanläggning. Uppdraget omfattar förbehandling, rötning samt avsättning av produkterna biogödsel och biogas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen