595191-2020 - PlaneringSverige-Uppsala: Anläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation av Dag Hammarskjölds väg
Referensnummer: GSN-2020-02821
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen