595194-2020 - PlaneringSverige-VÄXJÖ: Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv Stommen, Växjö
Referensnummer: P2035
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Generalentreprenad för uppförandet av en ny förskola i 2-plan på östra Vikholm med 10 avdelningar för 150 barn. Förskolan innehåller även ett tillagningskök.
Entreprenadkostnad ca 45 miljoner sek
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Byggstart är planerad till juni 2021 och ett färdigställande nov 2022.
Byggnaden är projekterad med trästomme, mellanbjälklag med Kertobalkar och limträ till takstomme