595216-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster – Upphandling av ramavtal för konsulttjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av ramavtal för konsulttjänster
BeskrivningStatens beredning för medicinsk och social utvärdering, SBU, avser att upphandla ett ramavtal för konsulttjänster för att stötta myndigheten i sitt arbete med att stärka och vidareutveckla myndighetens operativa och strategiska förmågor inom ledning, styrning, riskhantering och regelefterlevnad. Upphandlingen omfattar konsulttjänster inom följande tjänsteområden: · Myndighetsledning och styrning · Organisatorisk metod- och processutveckling · Dataskydd och informationssäkerhet · Allmän förvaltningsjuridisk rådgivning (exempelvis rådgivning inom offentlighet och sekretess och annan förvaltningsrätt) · Juridisk rådgivning med anledning av Beställarens uppdrag på såväl nationell som EU-nivå med anledning av det nya EU-rättsliga regelverket kring att medlemsstaterna gemensamt ska utvärdera relativ effekt och säkerhet av nya läkemedel och medicinteknik. Läs mer om Beställarens uppdrag med anledning av HTA-förordningen/Regulation on Health Technology Assessment (HTAR) här (https://www.sbu.se/sv/om-sbu/HTA-forordningen-HTAR/) (www.sbu.se/sv/om-sbu/HTA-forordningen-HTAR/ (http://www.sbu.se/sv/om-sbu/HTA-forordningen-HTAR/)). · Avtalshantering och resursuppföljning · Offentlig upphandling (LOU)
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:136596:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79420000 Managementtjänster, 79111000 Juridisk rådgivning, 79418000 Konsulttjänster för upphandling
Optioner
Beskrivning av alternativenRamavtalet gäller i två (2) år, med möjlighet till förlängning ett (1) år i taget, totalt två (2) gånger. Avtalstiden kan därför omfatta totalt fyra (4) år.