Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal – projektering, projekteringsledning, projektledning och byggledning av konstgräsplaner samt idrottsplatser för utomhusidrott
Referensnummer: 2021-527
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal omfattande konsultuppdrag avseende konstgräsplaner samt ytor för utomhusidrott och ispister, och omfattar följande delar:
• projektering,
• projekteringsledning,
• projektledning,
• byggledning.
I uppdragen ingår projekteringsledning, projektledning och byggledning för såväl nyproduktion som omläggning av redan befintligt anlagd konstgräsplan samt idrottsytor för utomhusidrott och ispister.
För övrig information, se upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen