595288-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Specifik upphandling PL processledning informationsstyrning, etablering regional informationsmodell
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Specifik upphandling PL processledning informationsstyrning, etablering regional informationsmodell
Beskrivning: Hälso- och sjukvårdsförvaltningen behöver förstärka arbetet med informationsstyrning och etablering av en regional informationsmodell för hälso- och sjukvården i Region Stockholm. Uppdraget omfattar både processledning av HSF:s informationsstyrningsfunktion och projektledning av arbetet med att ta fram och etablera en regional informationsmodell för vårdens kärnprocesser.
Intern identifierare: HSN 2026-0680
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000